10 soruda İlgi Gövsa – Pause Dergi

Pause Dergi ile “10 Soru da”nın konuğu gurme ve eğlence hayatına yön veren Fenz İstanbul Restoranın işlemecisi İlgi Gövsa oldu

 İşletmede olmazsa olmaz kural nedir?

İşletme başarısının temelinde, personelin misafirle olan etkili iletişimi ve ekip ruhu yatar. Kapısından servisine, mutfağından DJ’ine kadar tüm personelin saygı çerçevesinde misafirle olan diyaloğu iş yerinin başarısında kritik bir rol oynar. Ekip ruhu olmazsa olmazdır. Personelin enerjiyle çalışıp işine sahip çıkması, misafirlerin memnuniyetini artırır ve geri dönüşlerin müthiş olmasını sağlar.

  1. İyi işletmeciyi tarif eder misin?

İyi bir işletmeci, krizleri yönetebilen, ekibini yönlendirebilen, yenilikçi ve sektörü yakından takip eden, ikna kabiliyeti yüksek ve öz güveni tam bir kişidir.

  1. Eğlence veya yemek sektöründe şimdiki trend nedir?

Zorlu ekonomik koşullar nedeniyle bütçe dostu mekanlar öne çıkıyor. Ancak, farklı lezzetleri keşfetmek isteyen bir kesim de var. Bu noktada, farklı lezzetler sunan bizim gibi mekanlar öne çıkıyor.

  1. En iyi yemek ve eğlence hangi ülkede?

Bu göreceli bir kavram. Ben glütensiz beslenmeye özen gösterdiğim için sebze yemeklerini bir numara olarak değerlendiririm ve ülkemin yöresel sebze yemeklerini hiçbir şeye değişmem. Ancak, İtalya ve İspanya’nın lezzetlerini özlemekten de kendimi alamam.

Eğlenceye gelince, 15 sene önce İspanya’nın Ibiza adasını favori eğlence mekanım olarak belirtirdim, ancak son 10 senede tercihim Yunanistan’ın başkenti Atina’ya kaydı. Yemek, bar ve eğlence konusunda benim zevkime çok hitap eden bir şehir olduğunu düşünüyorum.

  1. En popüler mutfak?

Japon mutfağı, benim için en popüler mutfaklardan biri.

  1. En popüler içki?

Her zaman favorim olan şarap, benim için her devrin içkisidir. Ancak son birkaç yıldır kokteyller de ön plana çıkmaya başladı. Özellikle bizim mekânımızda, Fenz’de kokteylleri çok iyi yapıyoruz 🙂

  1. Trendleri kim belirliyor?

Dünya çapında ünlü modacılar ve şefler, sektördeki trendleri belirleyen önemli figürler arasında yer alıyorlar.

  1. Hayalindeki mekandan bahsedebilir misin?

Minimalist tarzda dekore edilmiş bir plajda, misafirlere eşsiz bir deneyim sunan bir mekân hayal ediyorum.

  1. Müşteriyi bir görüşte analiz edebilir misin?

Genel olarak müşterileri analiz etme konusunda yetenekliyim, ancak bazen sürpriz misafirlerle karşılaşabiliyoruz.

 Kariyerinden bahseder misin?

Bu yıl, yemek içme sektöründe 23. yılımı dolduruyorum. Üniversite yıllarımda kapı karşılama göreviyle adım attığım bu sektörde, marka danışmanlığına kadar uzanan bir yolculuk yaşadım. Erkek egemenliğinin hüküm sürdüğü bir ortamda kendime yer bulabilmek için yoğun çaba harcadım. Bu süreçte, internetin henüz gücünü tam olarak hissetmediği yıllarda sahada aktif rol aldık. Günümüzde ise iletişimde yapay zekanın etkisiyle her şeyin farklı bir boyuta taşındığını gözlemliyoruz.

Kaynak:

10 soru da İlgi Gövsa

10 soru da İlgi Gövsa

10 soru da İlgi Gövsa